قهوه : یک نوشیدنی جهانی

قهوه : یک نوشیدنی جهانی

تاریخ این نوشیدنی به قرن پانزدهم میلادی بر میگردد ولی این محصول به شکل دانه احتمالا سالها قبل در کشور اتیوپی به صورت غیر مستقیم مورد استفاده بوده. قدیمی ترین شواهد اثبات شده نوشیدن قهوه و دانش در مورد درخت آن در رهبانگاه صوفی یمنی در قرن پانزدهم بوده که پس از گذشت مدت کمی راه خود را به بازار های قاهره و مکه نیز پیدا می کند. پس از گذشت یک سده, این محصول به ممالک دیگر خاور میانه, ایران بزرگ , هندوستان, ترکیه عثمانی و آفریقا معرفی گردید و در اواخر قرن شانزدهم بلاخره به اروپا و سپس آمریکا نیز رسید.

کلمه “coffee” از طریق کلمه ترکی عثمانی “kahve” که از زبان عربی قرض گرفته شده بود وارد زبان انگلیسی شده که معنای آن به عربی “ادم گشنگی” بوده که اشاره ای به شهرت این محصول به کور کردن اشتها میباشد. البته امکان ریشه گرفتن این کلمه از واژه “quwwa “(قدرت, انرژی) و یا “kaffa” (یک سلسلسه اتوپیایی در زمان قرون وسطا که این محصول را به عربستان صادر کرده) نیز وجود دارد.

افسانه ها در مورد نسب این نوشیدنی زیادند. یک افسانه از قول ابو الحسن ال شاذلی مراکشی است که میگوید در سفر خود به اتیوپی شاهد پرندگان پر انرژی بوده که از درختی ناشناخته, میوه ای میخوردند و پس از امتحان کردن آن میوه احساسی مشابه نیز به او دست داده. افسانه ای دیگر, کشف این نوشیدنی را به عمر, پیروو الشاذلی, ربط می دهد. طبق این روایت, عمر بین پیروان خود به شفا دادن از طریق دعا شهرت پیدا کرده بود و در یک مقطع ای از زندگی خود به یک غار در یمن تبعید می گردد. از گشنگی او مجبور می شود دانه عجیبی که در غار پیدا می کند را بخورد ولی تلخی آن برای او غیر قابل تحمل بوده. سپس او دانه ها را می سوزاند, ولی این امر آنها را سفت و غیر قابل هضم می کند. آخرین راهی که به فکر عمر رسید (پس از برشته کردن آن), جوشاندن آن در آب بود که منجر به ایجاد مایع ای قهوه ای رنگ شد که وی می نوشد و به گفته او از درد گشنگی نجات می یابد. پس از بازگشت او به مخا, او مایع کشف شده را به عنوان یک معجزه برای زندگانی معرفی می کند و مصرف آن در یمن نیز باب می شود. البته هیچ یک از روایات ذکر شده قابل اثبات نیستند و تاریخ شناسان هنوز در مورد اولین کاشف قهوه به عنوان یک نوشیدنی جواب قانع کننده و یا قاطع ای ندارند.

تاریخچه ای که قابل اثبات هست به صدور این دانه از اتیوپی به یمن از طریق تجار سومالیایی بر میگردد. شهر مخا در یمن تا قبل از معرفی محصولات به اروپا مرکز اصلی توزیع این محصول بوده. با اینکه در اوایل قرن پانزدهم این نوشیدنی برای بیدار ماندن در یمن رایج بوده, در سال ۱۴۱۴ میلادی در مکه و سپس در ممالک دیگر قاره آسیا نیز مشاهده شده. در قرن پانزدهم پس از معرفی این محصول در بازارهای خاور میانه, اماکنی که فقط این نوشیدنی را سرو میکردند نیز (اول در قاهره و سپس در استانبول) با سرعت چشم گیری شروع به کار کردند. در سال ۱۵۱۱ میلادی, این نوشیدنی به دلیل ایجاد تغییرات جسمی (ایجاد اختلال در خواب طبیعی) در مکه ممنوع اعلام می گردد ولی در سال ۱۵۲۴از طریق یک فتوا استفاده این مایع مجددا قانونی می شود. پس از افزایش روابت سیاسی و تجاری بین ممالک عرب و اروپایی این محصول در اواخر قرن پانزدهم به اروپا هم می رسد, و امروزه بالاترین میزان مصرف قهوه در جهان در این قاره به شمار میرود.

امروز این گیاه در بیش از ۷۰ کشور کشت می شود. بیشترین کشت این گیاه مربوط به گونه C . Arabica و C . Robusta به رقم میخورد. پس از رسیدن گیاه, این دانه جمع اوری و خشک شده و بعد از بسته بندی شدن, توسط کارخانجات, و یا روستری ها بو داده میشوند. پس از برشته کردن (به میزان دلخواه) دانه برشته شده آسیاب میشود و به نحوه های گوناگون آماده دم کردن میشود.

روست های مختلف قهوه:

۱. دارک روست

رنگ این روست قهوه ای پر رنگ است و این دانه پس از برشتگی بسیار چرب است. اسیدیته دانه دارک روست بسیار پایین است و مزه عمیق تری دارد. بعضی دانه ها که به صورت دارک برشته میشوند تازه طعم اصلی خود را (شکلاتی, کاراملی) به خود میگیرند. دارک روست در خیلی از ممالک محبوب ترین روست است, و دلیل آن در قدیم به خاطر کیفیت پایین دانه ورودی بوده. روستری ها اینقدر دانه های بی کیفیت را برشته میکردند که مزه ناخوشایند آن را از بین برده که مزه عمیق تر و یکسانی را به دست بیاورند. امروزه دسترسی به دان قهوه با کیفیت قابل دسترس است و این روش برشتگی بیشتر برای پیدا کردن مزه عمیق تر از قهوه استفاده میشود. قهوه دارک روست در دمای بین ۲۲۱-۲۳۲ درجه سانتیگراد به عمل میاید.

۲. مدیوم روست

قهوه مدیوم روست قهوه ای رنگ است و چربی قابل توجهی دارد. اسیدیته این قهوه کمتر از قهوه لایت روست است ولی کاملا احساس میشود. قهوه مدیوم روست, مزه کاراملی به خود میگیرد و این قهوه در دمای ۲۰۴-۲۲۱ درجه سانتیگراد به عمل میاید.

۳. لایت روست

این نوع روست, قهوه ای با بالاترین اسیدیته را به عمل میاورد. امتحان کردن و حس کردن تفاوت مزه دانه های مختلف (از ممالک و گونه های مختلف ) را در این روست بیشتر میتوان فهمید چون مشخصات دانه پس از برشته کردن تقریبا دست نخورده میمانند. در این روش, بحث برشتگی و یا هنر روستری دیگر مهم نیست بلکه مبدا و کشاورزی دانه نقش اصلی را بازی میکند. این نوع برشتگی در دمای ۱۷۶-۲۰۴ درجه به عمل میاید.

روستری های مشهور هیچوقت قهوه ای که به سختی انتخاب کرده و احتمالا گران خریده را به صورت دارک برشته نمیکنند چون قهوه هر چه بیشتر برشته شود, مزه اصلی خود را از دست داده.

میزان کافئین (همان چیزی که شما را شب بیدار نگه میداره) معمولا به برشتگی ارتباطی نداره. معمولا یک فنجان ۲۳۵ میلیلیتری قهوه ۹۵ گرم کافئین دارد. میزان کافئین بیشتر به گونه دانه, شرایط خاک, رطوبت و به خصوص نحوه دم کردن ارتباط دارد.

۱۲۵ میلی لیتر قهوه فیلتر (فیلتر کافی) = میانگین ۸۵ گرم کافئین
۳۰ میلی لیتر اسپرسو = میانگین ۶۰ گرم کافئین
۱۲۵ میلی لیتر قهوه فوری = ۶۵ گرم کافئین
۱۲۵ میلی لیتر قهوه دیکف = ۲ گرم کافئین
۱۵۰ میلی لیتر چای = ۳۲ گرم کافئین
۱۵۰ میلی لیتر شکلات داغ = ۴ گرم کافئین
۳۳۰ میلی لیتر کوکا = ۳۹ گرم کافئین
۳۳۰ میلی لیتر کوکا بدون شکر = ۴۱ گرم کافئین
۳۳۰ میلی لیتر نوشیدنی انرژی زا = ۸۰ گرم کافئین

میزان آسیاب قهوه:

آسیاب بسیار ریز (تقریبا پودر) مانند تصویر = مناسب برای قهوه ساز رو گازی موکا پات و دستگاه اسپرسو خانگی.

آسیاب مدیوم = برای فیلتر کافی و قهوه ساز vaccuum مانند syphon

آسیاب درشت = فرنچ پرس و قهوه دمی (کمکس , وی ۶۰). اندازه آن مانند نمک دریایی میباشد.

روش های مختلف دم کردن قهوه:

روش های زیادی برای دم کردن قهوه وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر شما می توانید از طریق منو محصولات به پیج اختصاصی هر محصول مراجعه کنید.

۱. قهوه فوری
۲. قهوه filter coffee
۳. موکا پات (رو گازی)
۴. فرنچ پرس
۵. کمکس
۶. ایروپرس
۷. کپسول
۸. جازوه
۹. وی ۶۰
۱۰. فیلتر فلزی
۱۱. فونیکس
۱۲. کالیتا
۱۳. کلور
۱۴. سایفون
۱۵. دریپ بگ

همانطور که بالا اشاره شده, نوع دان, روش دم و یا جوشاندن, برشتگی, و میزان آسیاب میتواند در طعم قهوه که مینوشید تاثیر گذار باشد. در روشهای نسل سه مانند دم کردن به روش کمکس و وی ۶۰, میزان قهوه, درجه آب و زمان دماوری نیز میتواند نتایج متفاوتی را به شما بدهد. در مقالات قبلی در مورد دم کردن به روش ایروپرس و کمکس اشاره شده و دعوت میکنیم حتما آن را مطلعه کنید. تجربه این شرکت این بوده که دم کردن قهوه هم علم است و هم هنر. خودتان باید روش ها و قهوه های مختلف را امتحان کنید تا به آن فنجان مورد علاقه خود برسید.

قهوه مورد علاقه کافه نو (از بیشترین به کمترین):

۱. مندا
۲.تی شاپ شاهسوند
۳. AAA

روش دم آوری مورد علاقه ما:

اسپرسو: موکا پات بیالتی
فرانسه : فرنچ پرس
نسل ۳: کمکس

آسیاب مورد علاقه ما:

آسیاب Red Maccinacafe بیالتی

شیرین کننده مورد علاقه ما:

استویا کاندرل

خیلی از منتقدان اضافه کردن شیر و شیرین کننده به قهوه را خیانت به قهوه و عملی بد میدانند ولی ما معتقدیم که مهمترین نتیجه پروسه دماوری از “کشت تا کاپ” لذت بردن از هر فنجان قهوه است , چه با شیر چه بدون آن.

امیدواریم که از این دیدگاه لذت برده باشید. حتما نظرات خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

کافه نو