استویا: یک شیرین کننده طبیعی رژیمی

استویا: یک شیرین کننده طبیعی رژیمی

استویا محصول غذایی منحصر به فردی است چون ارزش آن برگرفته شده از کاری است که انجام نمیدهد! این محصول هیچ کالری پس از شیرین کردن قهوه صبحتان اضافه نمیکند و حتی میتوانید برای کیک پزی و یا شیرین کردن غذا از پودر این گیاه استفاده کنید. شیرین کننده استویا کاملا طبیعی است و برگرفته شده از خانواده گیاهی Asteraccae است که بومی مکسیک نو, آریزونا (آمریکای شمالی) و همچنین برزیل و پاراگوئه (آمریکای لاتین)میباشد. پودر استویا مانند محصول برند کندرل معمولا از گونه Stevia Rebaudiana و یا همان Bertoni تولید میشود که قرن ها توسط برزیلی ها برای شیرین کردن در پخت و پز, رسیدگی به سوختگی , و جویدن مانند آدامس مورد استفاده بوده.

Moises Santiago Bertoni یک گیاهشناس ایتالیایی که به عنوان کشف کننده و معرف ارزش غذایی این گیاه به اروپا شناخته شده پس از گذشت یک دهه توانست کشاورزی این گیاه را در آمریکای لاتین به صورت صنعتی راه اندازی کند و بنای صادرات و مصرف این محصول را در اروپا پایه گذاری کند.

Moises Bertano

همانطور که بالا اشاره شده, استویا بدون کالری میباشد و ۲۰۰ برابر شیرین تر از شکر است. این محصول مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) را کسب کرده و تحقیقات اولیه نشان میدهد که برای جلوگیری از چاقی , مبارزه با دیابت , کاهش کلسترول LDL , و افزایش HDL به شرط استفاده در یک رژیم غذایی متعادل میتواند تاثیر گذار باشد.

به دلیل ورود شرکت های بزرگ تولید کننده مانند (Merisant) آمریکا (برند کندرل) , استویا توانسته است جایگاه خود را در بازار شیرین کننده جهانی به ارمغان آورد. البته نقطه مثبت ورود شرکت های چند ملیتی تبلیغات گسترده در مورد فواید مثبت این محصول به عنوان جایگزین شکر بوده. محصولات کندرل که هم به صورت پودر و هم استیک به فروش میروند , برند منتخب خارجی استویا در ایران است و یکی از تنها تولید کنندگانی که دارای مجوز از سازمان غذا و دارو میباشد. با استفاده بیشتر در رژیم های شهروندان آمریکایی و اروپایی و همچنین پژوهش گسترده پیشبینی میشود که فروش این محصول به سالانه ۱۶.۵ میلیارد دلار فقط در امریکا خواهد رسید.

همانند ماچا برای افزایش فروش و به عنوان تبلیغات رسپی های زیادی برای استفاده شیرین کننده طبیعی استویا وجود دارد. این محصول گزینه خوبی برای کیک پزی و شیرین کردن نوشیدنی مانند چای, قهوه, برای آن دسته از مشتریانی که دیابت دارند یا فقط مایل اند که وزن خود را کاهش دهند.

پودر استوا کندرل

محصول ۱: بسته ۱۵۰ گرمی پودر استویا
تولید شده در جمهوری چک به سفارش شرکت merisant امریکا
مجوز بهداشت : ۱۳۹۲۱۰۱۰۰۹۸۱۸۹۱۶۶۱۷۲

محصول ۲: استیک استویا : ۸۰ گرم ( ساشه ۲ گرمی) مناسب استفاده برای یک فنجان چای, قهوه و یا لیموناد.

امیدواریم که این مقاله کوتاه بتواند کمکی کوچک در مورد این محصول برای آشنایی شما باشد ولی حتما توصیه میکنیم از پزشک هم در مورد مصرف این محصول سوال کنید چون این جایگزین شکر برای اطمینان از کاهش وزن باید قسمتی از یک رژیم متعادل (balanced diet) باشد.

نوش جان,

کافه نو